RODZAJE TEKTUR

Rodzaje tektur

Tektura to najgrubszy materiał papierniczy, który może mieć do 4 mm grubości. I może się składać z jednej lub wielu warstw. Wyróżniamy 2 rodzaje tektury: tekturę lita i tekturę falistą.
Tektura lita wyglądem przypomina gruby papier. Produkuje się ją poprzez sklejanie kilku warstw tzw. masy papierniczej, dzięki czemu w efekcie końcowym stanowi jedną spójną warstwę. Cechuje się bardzo gęstą strukturą, dzięki czemu jest odporna na przebicia. Tektura lita jest powszechnie stosowana do opakowań do leków perfum, past do zębów, opakowań cukierniczych itp.
Tektura falista składa się z naprzemiennie ułożonych płaskich warstw tzw. linerów – oraz warstwy pofalowanej - flutingu. Ze względu na ilość warstw wyróżniamy tekturę:
 2 - warstwową,
 3 - warstwową,
  4 - warstwową,
  5 - warstwową,
  6 - a nawet 7 - warstwową.
W Prost-Key Packaging mamy możliwość produkowania tektury o fali:
fale B - grubość od 2,5 do 3 mm,
fale C - grubość od 3 do 3,7 mm
fale E (mikrofale) - grubość od 1,1 do 1,7 mm
fale F (mikrofale) - grubość od 0,6 do 1,1 mm.
Na rynku wykorzystywana jest tektura falista z falami: C, D, K, A, G, O. Im wyższa fala, tym większa sztywność tektury. Natomiast tekturę z niższą falą charakteryzuje odporność na zgniatanie oraz przebicie, dlatego będzie świetnym materiałem do produkcji opakowań, które wymagają zadrukowania. Ten rodzaj tektury można wykorzystać również jako wypełniacz paczki, a jego znaczącą przewagą nad folią bąbelkową jest biodegradowalność.
Tektura lita występuje w wersjach aż do 11 mm grubości i tym sposobem zyskuje 1 miejsce wśród materiałów papierniczych, gdy mowa o grubości. W Prost-Key wykorzystujemy tekturę pozyskiwaną z recyklingu, więc materiał jest przyjazny środowisku. Najczęściej znajduje zastosowanie przy produkcji pudeł.
Email: info@prostkey.pl
Telefon: +48 87 737 12 30