Tektura – rodzaje i zastosowania

Tektura – rodzaje i zastosowania
News

Tektura – rodzaje i zastosowania

Opakowania tekturowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na szeroki zakres zastosowań, trwałość i estetykę. Tektura daje duże możliwości, zarówno pod względem konstrukcji, funkcjonalności jak i samego zdobienia. Czy wiesz jakie są rodzaje tektur? Z ilu warstw się składa tektura? Zanim podejmiesz decyzję z jakiej tektury powinno być wykonane twoje opakowanie, warto przeczytać klika najważniejszych informacji na jej temat.  Zapraszamy!

Podstawowe rodzaje tektury

Opakowania kartonowe mogą być tworzone z różnych rodzajów tektury. Wyróżniamy dwa podstawowe typy tego materiału: tekturę litą oraz falistą. Warto powiedzieć o nich nieco więcej.

  • Tektura lita. Jest to materiał gładki, o gęstej strukturze i sztywny. Jest niezwykle wytrzymała i odporna na przebicia, dzięki czemu skutecznie chroni zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi. Tektura lita znajduje zastosowanie w produkcji kartonów, pudełek, przekładek, a nawet narożników zabezpieczających. Warto zaznaczyć, że pomimo swojej sztywności, tektura lita jest również materiałem niezwykle elastycznym .
  • Tektura falista. W przeciwieństwie do tektury litej, tektura falista składa się z warstw zewnętrznych, czyli gładkiego papieru, a także z warstwy wewnętrznej, którą stanowią tzw. fale o bardzo zróżnicowanej wysokości. Z tego też względu tektura falista dostępna jest w kilku wariantach, które oznacza się dużymi, drukowanymi literami. Odmienność tych wariantów sprawia, że znajdują one szerokie, bardzo zróżnicowane zastosowanie – warto przyjrzeć się najpopularniejszym typom nieco dokładniej.

Tektura trzywarstwowa

Jej budowa jest bardzo prosta – od strony zewnętrznej posiada dwie gładkie warstwy, a wewnątrz jedną pofalowaną, zwaną flutingiem. Najpopularniejsze rodzaje fal:

  • B – falę o wysokości 2,5-3 mm;
  • C – falę o wysokości 3-3,7 mm.
  • E – falę o wysokości 1,1-1,7 mm (nazywana jest również mikrofalą);

Tektura falista jest niezwykle uniwersalna, pozwala na produkcję różnego rodzaju i gabarytów kartonów i opakowań – w tym kartonów klapowych oraz pudełek fasonowych. Może być zastosowana również w tworzeniu przekładek dla kolejnych warstw towarów (np. na palecie) czy kratownic.

Tektura pięciowarstwowa

W przeciwieństwie do tektury trzywarstwowej, składa się z trzech gładkich warstw papieru i dwóch pofalowanych. Również w tym wypadku mamy do czynienia z różnymi wysokościami fal – oznaczone są one dwoma literami. Mowa tutaj np. o tekturach:

  • BC, które posiadają fale o wysokości 5,5-6,7 mm;
  • BE, które posiadają fale o wysokości 3,6-4,7 mm;
  • CE, które posiadają fale o wysokości 4,1-5,4 mm.

Tekturę pięciowarstwową wykorzystuje się między innymi do tworzenia opakowań o podwyższonej sztywności i wytrzymałości.

Na rynku dostępne są również tektury siedmiowarstwowe, zapewniające jeszcze większość sztywność i trwałość opakowania.

W Prost-Key korzystamy z różnych rodzajów tektury najwyższej jakości, co pozwala nam na tworzenie wysokiej jakości opakowań tekturowych – sprawdź naszą ofertę i zainwestuj w najlepsze rozwiązania!